Społeczni Informatorzy Turystyczni

Dobrze poinformowany turysta, to zadowolony turysta. Kierując się tą zasadą na Dolnym Śląsku powstał nowatorski na skalę krajową projekt - Społeczny Informator Turystyczny. O powodzeniu projektu przesądzą ludzie, którzy zechcą się weń zaangażować. Takich osób aktywnych i zaangażowanych społecznie nie brak w Szklarskiej Porębie. I to właśnie tu już od majowego weekendu na szlakach turystycznych będzie można spotkać mobilnych informatorów turystycznych.
Osoby z charakterystyczną żółtą apaszką i zieloną torbą udzielą dociekliwym turystom wszelkich informacji o atrakcjach naszego miasta i regionu.

Społeczny informator turystyczny, to wspólna akcja Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz Referatu Promocji Miasta Szklarska Poręba, która ma celu aktywizację osób 50+ w ciekawy i aktywny sposób. Jest to swoisty przejaw działalności wielu stowarzyszeń działających w Szklarskiej Porębie, takich jak Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Senior 60 Plus. Ok. 30 mieszkańców Szklarskiej Poręby, którzy zgłosili się do projektu, wyposażeni w niezbędne materiały promocyjne i odpowiednio oznakowani będą przemierzali karkonoskie i izerskie szlaki turystyczne, służąc turystom profesjonalną informacją. Z naszego Stowarzyszenia jest znaczna grupa , a właściwie 25 osób to seniorzy, seniorzy aktywni , bo celem jest podczas swoich wędrówek informować turystów. W czasie długiego majowego weekendu udzielaliśmy pierwszych informacji.

Karnawałowy bal seniorów

Członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w organizaji karnawałowego balu seniora. Organizacją wiodącą było Koło nr.5 PZERI w Szklarskiej Porębie. Impreza odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowym "Sudety", przy dużym wsparciu dyrekcji Ośrodka. Uczestnicy imprezy /ponad 80 osób/ zostali przyjęci dobrym obiadem, przystawkami i ciastem. Zabawę poprowadził didżej , któy dał także pokaz magicznych sztuczek. Wszystcy bawili się wspaniale we wspólnym kole i parami.Zabawa trwała cztery godziny - każdy mógł się wytańczyć.

Oferta Zadania Publicznego w Programie ASOS

Stowarzyszenie przyst,ąpiło do konkursu ofert na realizację zadania publicznego programu ASOS organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Rodzaj zadania to-Aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz -i międzypokoleniową. Tytuł zadania to DZIECI MOTYWACJĄ I RADOŚCIĄ SENIORÓW. Konkurencja bardzo duża i najmniej do końca kwietnia nerwy!!!!!

Sztafeta gwiazd

Członkowie stowarzyszenia brali udział w imprezie "Sztafeta Gwiazd" zorganizowanej przez Szklarską Porębę 08.02.2014 na Polanie Jakuszyckiej . W imprezie brały udział znane z radia i telewizji osoby - dziennikarze i piosenkarze. W trakcie sztafety odbywał się bieg narciarski w konkurencji : retro-retro , retro -nowoczesność i bieg gwiazd.
Byliśmy uczestnikami tej imprezy , jako kibice przebrani w stroje z epoki , dopingujący naszych przyjaciół narciarzy retro, okrzykami PRECZ Z PLASTIKIEM!!!!!!
Nasza grupa wzbudziła duże zainteresowanie , pozowaliśmy do zdjęć razem z gwiazdami i publicznością , sami czując się jak gwiazdy. Więcej zdjęć tej imprezy można zobaczyć na -Portalik24.pl , nj.24.pl oraz na oficjalnej stronie miasta.

Bal przebierańców 22 stycznia 2014

Z okazji Dni Babci i Dziadka zorganizowaliśmy bal przebierańców. Do współpracy zaprosiliśmy MOPS , MOKSIAL i PZREI . Impreza odbyła się w budynku MOKSIAL-u. Dla uczestników balu przygotowaliśmy catering ( soki, słodzycze , owoce) Bal rozpoczął się o godz. 17-tej. Była wspaniała rewia przebranych Babć , wnuków , dzieci z świetlicy środowiskowej. Frekwencja i pomysłowość ubiorów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania - szacunkowo ponad 60 uczestników. W trakcie balu przeprowadzane były zabawy i konkursy dla obu grup: seniorów i dzieci. W krótkich przerwach tłumnie odwiedzano bufet. Do uczestnictwa w konkursach trzeba było przeprowadzić kwalifikacje , tak chciano zdobywać ciekawe nagrody. Do tańca nie trzeba było zapraszać nikogo , taniec to było szaleństwo , gdzie seniorzy szaleli na równi z dziećmi.Pod koniec zabawy wybrano Królową i Króla Balu. - dzieci i seniorów. Podstawą oceny był strój i aktywność w tańcach.Po godz. 1900 - tej , przybyli rodzice, żeby odebrać dzieci i seniorów. Bal zakończono.Była to inauguracja spotkań integracyjnych seniorów z dziećmi które zamierzamy prowadzić w przyszłości.

Bal przebierańców przygotowania

Trwają przygotowania do balu przebierańców. Młodzież za świetlicy środowiskowej MOPS zrobiła piękne maski karnawałowe i przygotowała stroje.Dzieczynki szykują się do pokazu zumby, do której będą zachęcać na balu. Seniorzy ustalili kto będzie odpowiedzialny za jaką część przedsięwzięcia. Zabawy i konkursy poprowadzą panie ze świetlicy przy pomocy Stowarzyszenia, catering organizuje Stowarzyszenie, organizacja sali i nagłośnienia to domena pracowników MOKSIALu.Ostatnie spotkanie przed imprezą uzgodniono na 21 stycznia 2014

Stowarzyszenie Senior 60

Stowarzyszenie powołane zostało 04.listopada.2011 roku Walnym Zebraniem członków założycieli, zostało zarejestrowane w 02 .02.2012.
Stowarzyszenie powstało na bazie Klubu Emerytów w Szklarskiej Porębie. Stowarzyszenie powoli rozwija swoja działalność. Głównym naszym celem jest utworzenie Domu Seniora. Tworzymy swoję stronę na której postaramy umieścić swoją działalność.

Bal przebierańców 22.01.14

Zapraszamy na bal przebierańców w MOKSIALU w dniu 22.01.2014. Zapraszamy Babcie i Dziadków z wnukami na godzinę 17.00. przebranie obowiązkowe, choćby częściowe.
Gwarantujemy dobrą zabawę i słodki poczęstunek .
Organizatorzy

Warsztaty III

W dniu 19.12 2013 odbyły się trzecie warsztaty w Szklarskiej Porębie. W trakcie spotkania przedstawiano propozycje dotyczące sposobu realizacji projektu. Ustalono , że bal odbędzie się w przedziale 20-31 stycznia 2014 roku. uzgodnoino, jaki bedzie poczęstunek i jakie materiały trzeba zakupić dla dzieci do wykonania strojów. Będą one wykonywane przez dzieci przy współudziale seniorów. Uzgodniono wynajęcie sali i sprawę nagłośnienia/obecna na spotkaniu przedstawicielka MOKSIALu zobowiązała się do dalszego wspierania akcji i pomocy przy jej organizacji/. Dokonano podziału zadań i ustalono spotkanie robocze na piątek 3.01.2014

Warsztaty II

II Warsztaty w Szklarskiej Porębie odbyły się w dniu 16.12.2013 .Początek zajęć 11.00 W szkoleniu wzięło udział 7 osób ustalono termin następnego spotkania na19.12.13. godz.11.00 . Wtrakcie burzy mózgów pojawił się projekt zorganizowania Karnawałowego Balu Przebierańców wspólnego dla dzieci i seniorów.Organizacją tego przedsięwzięcia będzie się zajmować grupa inicjatywna (uczestnicy szkolenia) przy wsparcie świeticy środowiskowej i MOKSIALU. Członkowie grupy zorganizują spotkanie korzystając z sali i środków (nagłośnienie) świetlicy.Wydarzenie ma zgromadzić około 40 osób: dzieci ze świetlicy, senoirów ewentualnie ich wnuki. Wprogramie przed balem omówienie i przygotowanie strojów, zakupy materiałów praca nad strojami.W tym czasie promocja zdarzenia - plakaty, ogłoszenia i bezpośrednia informacja.Data balu do uzgodnienia , tuż po Nowym Roku- druga połowa stycznia. W trakcie zabawy konkurs na najciekawszy strój, gry i konkursy dla wszystkich, słodki poczęstunek
Dopracowanie szczególów i podział zadań na następnym spotkaniu.

Warsztaty

Pierwsze spotkanie warsztatowe odbyło się w Szklarskiej Porębie w dniu 11.12.2013 o godz.11.00 w siedzibie MOKSiALU . Na spotkanie zgłosiło się 9 osób z czego dwie nie przybyły / usprawiedliwiły się chorobą, ale wyraziły chęc następnego spotkania i pracy z grupą/.
Po zapoznaniu się uczestników zaczęto dyskusję na temat:
czego brakuje seniorom, w tym członkom organizacji senioralnych, w ich działalności na codzień.Przeanalizowano stan obecny, który z pozoru wydawał się niemal idealny, ale po licznych przykładach
dotychczasowej działalności okazało się, że nie ma żadnych kontaktów z dziecmi i młodzieżą.Okazało sie też że występuje taka potrzeba, ponieważ są wśród nas osoby , które lubią pracę z dziećmii chętnie by się jej podjęły.
Zdiagnozowano więc problem i postanowiono podjąć próbę jego rozwiązania poprzez stworzenie pola wzajemnych kontaktów.
Zaznaczyć trzeba, że w warsztatach brali udział członkowie Stowarzyszenia Senior 60, UTW i Koła PZERI, a więc osoby znające działalność i potrzeby tego środowiska a także możliwości jakimi dysponują.
Termin następnego spotkania ustalono , dostosowując się do możliwości obecnych na 16.12.2013 ogodz.11.oo w tej samej siedzibie.
Joanna Hammer-Ślazyk